Acay'a cevap gecikmedi, Aktaş 128 Milyar ile ilgili bilgi paylaşımı yapmaya hazırım

Gebze'de bir yerel TV'de yaptığı açıklamalarla dikkat çeken AK Parti Darıca İlçe Başkanı Ufuk Acay'a muhalefet partisinden cevap gecikmedi

Acay'a cevap gecikmedi, Aktaş 128 Milyar ile ilgili bilgi paylaşımı yapmaya hazırım
26 Nisan 2021 - 10:44
Reklam
CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, "istediği zaman istediği gibi bilgi paylaşımı yapmaya hazırım"dedi. İşte Aktaş'ın Ufuk Acay'a cevabı..
Akp Darıca İlçe başkanı Ufuk ACAY katılmış olduğu bir yayın esnasında yapmış olduğu konuşmaları üzerine;
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki insanın bilgisinin olmadığı konular üzerine yaptığı her türlü fikir beyanı sadece o insanı komik durumuma düşürmektedir. Zira sayın Ufuk ACAY’ a yöneltilen soruda Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Hükümete yöneltilen 128 MİLYAR DOLAR nerede sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz dendiğinde verdiği cevap; Ufuk beyi oldukça komik hale sokmuş, konudan ne kadar uzak olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Ne dediği anlaşılmayan acemi Nalbant misali ne anlattığı belli olmamıştır. Buradan sayın başkana açık çağrı yapıyorum dilediği anda dilediği yerde konu hakkında kendisine bilgi paylaşımı yapmaya ve Ülkemizin içinde bulunduğu Ekonomi çıkmazına nasıl sokulduğumuz hakkında eksiklerini gidermeye hazırım.
Şimdi sırayla başkana biraz cevap verelim,
1-Sayın başkan Merkez Bankasının mevzuatı hakkında bilgisi olmadan konuşuyorlar diyor, sayın başkan merkez bankasını başkanları 3 yılığına görev yapmak üzere göreve gelirler ancak; tüm Dünya da ekonomi çevrelerinin güvenini sarsacak şekilde ülkemizde yaklaşık 20 aylık sürede 4 Başkan göreve getirilmiştir. Alsana mevzuat ben yaparım mevzuatı…
Bakın sırasıyla Murat Çetinkaya (2016-2019),Murat Uysal (2019-2020), Naci Ağbal (2020-2021), Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu. Merkez bankasının bağımsızlığı hükümetin emir eri olmaması da cabası.
Gece yarısı İnstagram üzerinden istifa eden Maliye Bakanı ise mevzuatın oldukça dışında bir hadisedir. Kurumların yani Maliye bakanlığının ve Merkez bankasını itibarı nasıl yok edilir işte böyle sizin gibi ileri vizyona sahip birisi ne demek istediğimi gayet iyi anlayacağınızdan şüphem yok.
2- Başkan konuşmasında önce 128 Milyar Dolar nereye uçtu diye başlıyor sıralamaya;
50 Milyar Dolar Cari açıkla mücadelede kullanıldı,
30 – 40 pardon 50 Milyar Dolar reel sektör döviz borcuna kullanıldı,
65 Milyar Dolar Üretime, Pandemi sürecine, dövize bağlı Altın alımlarına harcandı diyor.
Sonra konuşmasının devamından algı yaratıyorlar böyle bir paranın varlığından söz etmek mümkün değil olmayan bir parayı konuşuyorlar diyor, hem 165 Milyar Dolar harcandı diyor hem de böyle bir para hiç yoktu diyor bu da bize onun çok VİZYON sahibi olduğunu ve Ekonomi hakkında adeta bir deha olduğunu ortaya koyuyor. Tabi ki şaka vallahi ne dediğini kendi de unutmuştur bir daha konuşsa aynı cümleleri kuramaz.
Aslında olan ise;
 Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre Türkiye’nin On iki aylık cari işlemler açığı ise şubat ayı itibarıyla 37,8 milyar dolar seviyesindedir. Siteye girin göreceksiniz.
Güneş gibi ortada Cari açık hangi 50 Milyar dolarla nasıl mücadele edildi…
Yine Merkez bankası verilerine göre; Türkiye’nin 2021 Şubat sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 192,0 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.
Gelelim 65 milyar Dolar’a üretime İnşaattan, Sanayiye, Otomotivden Madenciliğe neredeyse %15 ortalama ile azalmalar yaşanırken Pandemi de vatandaşlarımıza maske bile dağıtmazken Merkez bankasının 500 Tonun üzerinde olan mevcut Altın rezervinin üzerine hepi topu 50 - 60 ton altın aldığı bal gibi ortadayken ki oda en fazla 5 milyar dolar eder.
128 Milyar Dolar maalesef Yüksek Kur, Yüksek Faiz, Yüksek Enflasyon üçgeni içinde kurban edilmiştir.
Merkez bankasının 2017 yılında Kamu bankalarıyla yapmış olduğu protokolle Kamu bankaları aracılığı ile kuru baskılamak için piyasalara düşük kurdan satış yapılası sonucu yok edilmiştir.
Konuşmasında azıcık bilanço okumasını bilenler bilir bu paranın nereye gittiğini diyen sayın başkan bizde onu söylüyor Merkez bankasını bilançolarını şeffaf bir şekilde paylaşsın bu paraları kimler aldı hangi kurdan aldı bize bilelim diyoruz zaten.
Ortada bu veriler olsa zaten her şey ortaya çıkacak hükümet temsilcileri yani sizler ne diyorsunuz belli değil ki kem küm falan vs. diyip duruyorsunuz rakamlar ortada.
Algı yaratıyorlar ortada bir şey yok diyorsunuz madem algı yaratılıyor neden Hukuksuzca bir şekilde Pankartlarımız indirtildi sizde Hukukçusunuz ne vardı suç unsuru neydi algı mı?
Son olarak muhalefet partilerinden şikâyet ediyorsun etme,
Muhalefet sırası sana geldi iktidarda son zamanların kıymetini bilmiyorsun nankörlük etme,
Daha Bilanço nedir bilmiyorsun bilmediği konularda sohbet etme…
Ne demişler söz Gümüşse sükût altındır. ( Onunda yakında değeri epey artacak )
Türkiye’nin sorunu muhalefet sorunu değil İktidarınız tarafından yönetilememe sorunu vardır.
Bunu ne yazık ki Dolar Kurunu 10 TL ye dayandığın da faiz indiremeyen Merkez bankasının başkanın çaresizce ve korkuyla ben buraya nasıl geldim dediğinde, belki de kısa bir süre sonra görevden el çektirildiğinden anlayacaksınız ama tren çoktan kaçtı bu kafa bu işleri düzeltemez. Bu tablo çok yakın belki yarın belki yarından da yakın.
Beğenmediğin muhalefetin görevini üstlenmeye hazırlan…
 
 
 
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum