HDP Kocaeli, Yine bir hukuk cinayeti ve yine bir hak gaspı

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Kocaeli İl Örgütü ortak basın açıklaması ile Ömer Faruk Gergerlioğlu'na destek verdi. ''Halkın Vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yasama Dokunulmazlığı devam ederken Anayasa’ya Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere açıkça ve kanuna aykırı bir şekilde yargılandı ve mahkûmiyet hükmünü onanması bir hukuk cinayeti ve hak gaspıyken, gözaltın alınması ve o sırada yaşatılanlar da bir o kadar büyük bir hak gaspıdır.''

HDP Kocaeli, Yine bir hukuk cinayeti ve yine bir hak gaspı
05 Nisan 2021 - 18:24
Reklam
HDP Kocaeli İl Örgütü yaptığı açıklamada, Tüm yaşanan süreç siz değerli kamuoyu ve basının gözleri önünde oldu zaten ,nasıl  ki mecliste direnmesinin önüne geçmek için burası çok önemli TBMM  başkanın da onayı ile ;uyduruk iddaname ile  vekilin giyinmesine bile izin vermeden sözüm ona itibarsızlaştırdıklarına inanarak haksız , hukuksuz  gözaltı işlemi yapılmış ve ifadesi değiştirilmeye çalıştırılarak bu kadar da olmaz dediğimiz durumlara şahit olduysak;evinden de aynı usulsüzlükle alınmaya çalışılmıştır.

Gergerlioğlu zaten gelen kolluğa eşyalarımı alayım geliyorum demesine rağmen buna müsaade bile etmeden üstelik mecliste işkencesini teşhir ettiği polisin fiziksel saldırısı ile gözaltına alınmaya çalışılması en hafif tabiri ile düşman hukuku uygulamasının son halidir.

Vekilimiz araca alındığında da kameralar önünde gerçekleşen muamelenin benzerlerinin gerçekleştiği vekilin sosyal medyaya yansıyan görüntülerinde kendi ifadesile  mevcuttur. Vekilimiz darpla tehdit edildiğini belirtmiştir.Sağlık kontrolüne götürüldüğünde de  göğüs ağrısı çektiğini belirtmesine rağmen saatlerce tıbbı yardımdan yoksun bırakılarak  anjiyo ile sonuçlanan sağlık sorunu yaşamasına sebep olunmuştur.Anjiyonun ardından yoğun bakım süreci olması gerekirken tıbbi müdahalenin üzerinden yarım gün bile geçmeden tüm hasta haklarına ilişkin mevzuata aykırı bir şekilde Halkın Vekili Sincan F Tipi Cezaevine gönderilmiştir.

Vekilimiz yoğun bakım hastası olarak hastanede müşahade altında tutulması gerekirken ailesi ve Vekillerimize bile haber verilmeden kaçırılırcasına cezaevine gönderilmesi ona karşı hasmane tutumun neredeyse onun canına kastedecek kadar yoğunlaştığını göstermektedir. Bunun nedeni de yine siyasi saikler ve iktidarın baskısıdır

Gergerlioğlu, Sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapmış ve çözüm sürecine doğrudan katkısı bulunduğu gibi,  cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutukluları, hamile ve küçük çocuk tutukluları, kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getirdi. Vekilimiz ayrım yapmadan her kesimden insanın haklarını sonuna kadar savundu, son yaşananlar bizlere gösterdi ki Vekilimizin  insanüstü çalışkanlığından korktular, kimliğine bakmadan hak savunuculuğundan ve yapılan haksızlıkları dile getirmesinden korktular, onun korkunun üzerine gitmesinden korktular

Bizler her zaman Halkın Vekili olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun  yanında olacak onun bıraktığı adalet nöbetini partimizde sürdüreceğiz.  Uğradığı haksızlığın oy veren her bir seçmenin irade gaspı olduğuna inanıyoruz. Bu sebepledir ki AYM’nin  vereceği karara kadar Adalet Nöbetine  devam edeceğiz. Siyasal saiklerden arınmış şekilde karar verildiğinde AYM’nin Halkın Vekilinin gasp edilen haklarını iade edeceğini düşünüyoruz.

İktidar ne yaparsa yapsın, halkımızın iradesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. İnsan haklarına ve demokrasiye her zamandan daha fazla ihtiyacın olduğunu bu nedenle barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurgulayarak tüm Kocaeli halkına, sivil toplum kuruluşlarına açık çağrımızdır.
 Haksızlığa uğrayan özelde  halkın vekiline ama genelde adalete, demokrasiye, haklarımıza, ülkemizin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Artık bekleyecek tek bir günümüz yok.Saygılarımızla, Gergerlioğlu yalnız değildir!

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum