İYİ Parti'den Kadına Şiddet ve SMA Önerisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında söz alan İyi Parti Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, kadın cinayetleri ve SMA hastası çocuklara dikkat çekti.

İYİ Parti'den Kadına Şiddet ve SMA Önerisi
12 Mart 2021 - 00:55 - Güncelleme: 12 Mart 2021 - 00:59
Reklam
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Meclis Toplantısı Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleşti.

İYİ Parti Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş: ‘Ülkemizde kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. 2021 Yılında 67 kadın cinayete kurban gitmiştir. Kadın, barış ve güvenlik endeksi araştırmasına göre, Türkiye’de kadınlar için hayat kalitesi, 167 ülke arasında 114. sıradadır. Küresel Cinsiyet Eşitsizliği raporuna göre de Türkiye 153 ülke arasında 130. sıradadır.’ İfadelerini kullandı.

Acaroğlu Göktaş, Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi, kadınların hayat kalitesinin arttırılması, kadın emeğinin değerlendirilmesi konularında çalışmak üzere, kadın meclis üyelerinden oluşan bir ‘kadın komisyonu’ kurulması için soru önergesi verdi.

Acaroğlu, SMA Hastalarını Unutmadı

Bir başka soru önerisinde ise Acaroğlu Göktaş, ‘ Genetik bir hastalık olan SMA, aileler için büyük acılara sebep olmakta, teşhislerin gecikmesi ve tedavilerin çok pahalı olması nedeniyle bir çok çocuk yaşam kalitesini kaybetmekte ve erkan yaşta vefat etmektedir’ dedi.

Evlilik Öncesi yapılacak SMA Tarama Testi ile, genetik taşıyıcı olan ebeveynlerin belirlenmesi sayesinde, hastalıkla doğacak çocuk sayısını sıfır indirmek mümkündür, diyen Acaroğlu Göktaş, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi veya herhangi bir hastane ile protokol imzalanması için soru önergesi verdi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum