Tuzla'da hayatını kaybeden Pakistanlı işçi anıldı

Son bir yılda 13 işçinin hayatını kaybettiği Tuzla tersanelerinde iş kazası sonucu yaşamını yitiren Pakistanlı işçi için yapılan anmada konuşan Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, “Hangi ülkeden olursa olsun birbirimize sahip çıkmalıyız” diyerek, işçilere çağrı yaptı.

Tuzla'da hayatını kaybeden Pakistanlı işçi anıldı
04 Mayıs 2021 - 14:36
Reklam
DİSK’e bağlı Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş), 30 Nisan günü Tuzla  tersaneler bölgesinde yer alan Mscenglend Gemi'de meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden Pakistanlı işçiyi, tersane önünde yaptığı basın açıklaması ile andı. Pakistanlı işçi tersanede bakıma giren gemide kaptan köşkünün dış cephesini boyarken balkon korkuluğunun kırılması nedeniyle 12 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetmişti. 
 
Açıklamaya İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) ve Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev-Yapı İş) üyeleri de destek verdi. İşçiler sık sık “Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor” sloganını attı.
 
BİR YILDA 13 İŞÇİ ÖLDÜ
 
Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, Tuzla Gemi Tersanesi'nde işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması nedeniyle son bir yılda 13 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. 
 
‘CİNAYETLERİN SORUMLUSU PATRONLAR’
 
Tersanede boya yapan İsmail Koyuncu isimli işçinin de 9 Ocak günü yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan Saygılı, “Arkadaşımızı 25 yaşında kaybettik. Yaşanan iş cinayetidir, diyoruz. Bu cinayetlerin sorumlusu da patronlardır” dedi.
 
Hayatını kaybedenlerin nereli olduğu, dilinin, dininin önemli olmadığını söyleyen Saygılı, “Mademki işçiyiz, kardeşiz demektir. Hangi ülkeden olursa olsun birbirimize sahip çıkmalıyız. Çarklar patrondan yanaysa, ister Almanya'da ister Pakistan'da isterse Türkiye'de olun sorumlu patronlardır. İktidar patronlardan yanaysa, iş cinayetleri kaçınılmazdır. İşçiler olarak birbirimize sahip çıkmak ve birlikte mücadele etmek zorundayız" diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum