Ali Kemal Kol

Ali Kemal Kol

[email protected]

Doğada Herşey Yolunda

21 Ocak 2021 - 20:51 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 21:15

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hastalığı birçok yaşam alanımızı ne yazık ki kısıtladı.  

Alışkanlıklarımızın birçoğundan mahrum kalmak zorunda kaldık, sosyal yaşantımızda birçok şeyden ne yazık ki fedakârlık ettik. 

Uzun yıllardır doğa yürüyüşleri ve kültür gezileri düzenleyen biri olarak bu benim için sanırım biraz daha zor oldu diyebilirim.  

Ama buna da şükür diyerek imkânlar doğrultusunda doğaya kaçma isteğimi hiçbir zaman ötelemedim. ‘’Hayat kısa ve kuşlar uçuyor’’ dedim! 

Geçtiğimiz Pazar ülke genelinde etkisini gösteren kar yağışını fırsat bilerek, valilik izniyle Sakarya Dağcılık kulübü öncülüğünde Sapanca da bulunan Soğucak Yaylasına kar yürüyüşüne gittik. 

Gerek ulaşımda, gerekse yürüyüşte sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde saatlerce karda yürüyüş gerçekleştirdik. Tüm ekipmanlarımızı temin ederek, kendimizi doğanın kollarına, bembeyaz bir örtüye bıraktık. 

Meğer ne kadar özlemişiz doğa ile buluşmayı ve kucaklaşmayı. 

Saatlerce süren kar yürüyüşümüzde, yeni arkadaşlıklar da edindik. Doğa ile kaldığımız yerden devam edebilme duygusu gerçekten paha biçilemezdi. Doğada her şey yolundaydı, kusursuz bir döngü içinde kaybolma isteği her an daha da çoğalıyordu. Özlem duygusunun ne denli derinlik olduğunu bir kez daha anladım diyebilirim. 

İnsan hayallerinin büyüklüğü kadar özgürdür. 

Siz, siz olun; mutlaka imkânlar dâhilinde kendinize vakit ayırın, doğa ile buluşun. Elbet bitecek bu yaygın hastalık, ama bundan derslerde çıkartmak lazım. Hiçbir şeyin bize ait olmadığı bu hayatta sağlığınız yerindeyken yapın bunları yoksa bir gün yapmak isteği geldiğinde her şeye çok geç kalmış olabilirsiniz. 

Doğa hala aynı temizliğini ve sadeliğini koruyor, onu temiz tutmakta bizim en önemli görevlerimizden biri.  

Unutmayın; ‘’Doğa bekçi ile değil, sevgi ile korunur’’