Güven Gök

Güven Gök

[email protected]

Çalışan Gazeteciler Günü ve Çalışamayan Gazeteciler..

09 Ocak 2021 - 22:50 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 22:57

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolu dolu eğlenceli muhteşem bir şekilde kutlanmıyor sebebi Pandemi değil yanlış anlamayın, sebebi gazetelerin kapandığı, televizyonların sessize büründüğü ve çalışamayan gazetecilerin sayısının her geçen gün artmasından kaynaklı.

10 Ocak çalışan gazeteciler günümüz öyle değersizleşti ki sadece yerel de değil ulusalda da bunu artık görebiliyoruz. Ulusal kanalların ve gazetelerin susturulması, maddi süreçlerden geçememesi yandaş diye hitap edilen kanallara gazetelere para aktarılması yandaş olmayan tarafsız olan diğer gazete ve televizyonları kanallarına destek olmamakla beraber adeta etkisi altına almaya çalışmak bir tarafa yaslamaya çalışmak maalesef etik olmaktak çıkıyor.

Ya taraf olacaksın ya taraf

İlla bir siyasi görüşü benimseyeceksin görüşüne artık bir son verilmeli. Yok sen şurada bunu yazmışsın burada bunu desteklemişsin orada da onu karalamışsın demekle bizleri yani halkın sesini bir nevi özgürlüğünden ediyor bir tarafa çekiyor. Bu yapılan en büyük hata. Gazeteci araştırır görür tartar haberini yapar. Doğrusu ile yanlışı ile bir şekilde haberini yapar ve haberini yapan gazeteciye yandaş kelimesinin lafta edilmesi çok kırıcı bir şekilde gazeteciyi yıpratır.

Biz gazeteciler her siyasiyi takip eder veya etmeye çalışır her olayı görür yada görmeye çalışırken bunları engellemekle bir yere varılmayacağını aktarmak isterim. Varolan bir toplumun önüne yapılan yanlışlar olumlu ve yanlış değilmiş gibi aktarılmasını da araştırması gereken biz gazetecilerdir. Doğruya doğru, yanlışa yanlış dememiz bile bu günlerde neredeyse kısıtlanmış bir şekilde görüş açısını ortaya koyuyor.

Gazetecilerin maddi zorluklardan geçtiği hele ki yerel basının zor durumda olması çalışamayan gazetecilerin artması ve halada beklenen desteğin yerel medya için yerel belediyelerden destek görmemeside eklene bilir.

Ekmeğini Gazetecilikle çıkaran bu mesleği onure eden hiçbir gazeteciyi es geçmemek gerekir. Biz gazeteciler onurlu insanlarız. Kalemini satmayan insanlarız. Birileri dedi diye o söylemleri kullanmayan bir taraf olmayan olabildiğince şeffaf bakmaya çalışan onurlu şerefli çalışan gazetecileriz. Ekmeğini yeri gelince alamayan biz gazetecileriz. İşsizliğin hat safhada olduğu zamanlarda bile geçimini onurlu bir şekilde kazanan, kazanmaya çalışan gazetecileriz.

Yerel Belediyelerin ve Siyasi kurumların resmi günlerde verdiği ilanlarla geçimini sağlamaya çalışan, reklam alamayıp çoğu zaman eve ekmek götüremeyen gazetecileriz. Bu 10 Ocak sadece Çalışan Gazetecilerin değil aynı zamanda Çalışamayan Gazetecilerin günüdür.