Güven Gök

Güven Gök

[email protected]

Depremin Etkisi

04 Şubat 2020 - 03:28

Bildiğimiz üzere ülkemiz ’de çok sayıda ki ilimiz fay hattı üzerinde yer almakta ve 17 Ağustos Depremini yaşamız ilimiz kentimiz ‘de bu fay hattı üzerinde bulunmakta.

Manisa ve Elazığ-Malatya depremi hala sıcaklığını koruyor. Manisa ‘da olan 5.4 lük depremin etkisi İstanbul’a kadar hissedildi.

Elazığ-Malatya ‘da olan AFAD verilerine göre 6.8 , Kandilli verilerine göre ise 6.4 ‘lük deprem etkisinin verilere göre Irak, Suriye ve İran ‘da da hissedildi.

Türkiye’de nerelerde hissedildi bu deprem?

Merkez üssü Elazığ Sivrice olan bu deprem ülkemiz de Diyarbakır, Şanlı Urfa, Mardin, Batman, Siirt, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Adıyaman, Adana, Samsun, Tokat, Sivas, Trabzon, Ordu, Gümüşhane ve Çorum ’da hissedildi.

Yıllardır deprem ile ilgilenen bu alanda akademik düzeyde eğitim görmüş ve sadece kendini bu işi adamış bilim insanları bas bas bağırıyor, İstanbul depremi yakın dikkat edilmeli tedbirler alınmalı diyerek.

Her seferinde es geçip depremin yaralarını sardıktan sonra bir sonraki depreme kadar olacak olan her tehlikeyi görmezden gelip hiçbir tedbir almadan unutuyoruz. Ya da göz yumuyoruz.

Bilim insanları, yumuşak zeminlerde kesinlikle imar izni verilmemeli diyerek bizleri uyarıyorlar. Sert kayalıklar da bu yapıları yapmamızı söylüyorlar. Ama gerekli malzemelerin altında malzeme kullanmamamız gerektiğinin altını çiziyorlar. Hal böyle olunca da maliyetin yüksekliği artıyor ve insanlar az maliyeti olan yapıları tercih ediyorlar.

Kocaeli Bölgesini ele aldığımız zaman 17 Ağustos Depreminden sonra kaç tane yeni yapı yapıldı? Daha doğrusu kaç tanesi Depreme dayanıklı hale getirildi?  Daha da doğrusu kaç tanesi yumuşak zemine değil de sert bir zemine maliyetten kaçılmayarak yapıldı?