Güven Gök

Güven Gök

[email protected]

KYK Yurtları

16 Mart 2020 - 03:22 - Güncelleme: 16 Mart 2020 - 03:23

Sosyal Medya Hesaplarından Yapılan KYK Yurtları ile ilgili paylaşımlar beni gerçekten çok üzdü. KYK Yurtlarındaki öğrencilerin apar topar gecenin bir vakti sokağa atılması mı dersiniz? Yoksa KYK yurtlarına yerleştirilen 14 gün boyunca karantina da kalacak olan insanların, öğrencilerin kaldıkları yerlere kötü demesini mi dersiniz ? ne dersiniz bilemem ama ben size bir şeyler aktarayım.

Çok değil. 6 Ay öncesine kadar bende o KYK Yurtlarında kaldım. Benim üniversite hayatım iki yıl sürdü. İki yıllık bir bölüm okudum Yerel Yönetimler ve mezun oldum. O yüzden iki yıl KYK’da kaldım. Ben Üniversiteyi ilk kazandığım zaman okuldaki ilk günüm de okula gecenin 11 ‘de varabilmiştim. Sırtımdaki dandik bir çadır da okulun bahçesinde çadır kurarak kaldım. Cebim de bir kuruş para yokken.

Ben ertesi gün Belediye ye gittim. Kalacak yerim yok diyerek. Belediye ‘den rica da bulundum. Kalacak yer ayarlayabilir misiniz? Diyerek. Evsiz insanların kaldığı bir yer de olur benim için fark etmez dedim. KYK ‘ya yönlendirdiler sizin o beğenmediğiniz KYK ‘da yerleşe bilmek için evraklar hazırladım. Annem kanser hastası, o kadını hastaneden rapor alması için rica da bulundum.

KYK ‘da iki yıl kaldım. Öğrencilik hayatının zor olduğu öğrencinin ailesinden uzak temizliğin günde bir defa oda paspas atıldığı. Haftada bir defa çarşafların yıkandığı. Kirli elbiselerimizi hafta da bir bazen iki defa yıkattığımız oldu.

Özel yurtların KYK ile arasındaki tek farkın giriş çıkış saatlerinin esnek olması onun dışında farklı bir ayrımcılığı olmamasının altını çizerim ki çoğu aile çocuklarını özel yurtlara veriyor.

Hiç öyle bakmayın efendim. Ev tuttunuz da ne oldu. Annemiz Babamız evde yok. Eve ayakkabı ile giriliyor. Temizlik yapılmıyor. Çamaşırlar bütün elbiseler kirlenince atılıyor. Yemek piştiği zaman bulaşıklar temizlenmiyor. Çünkü aile başımız da yok.

Her defasın da yok KYK böyle yok KYK şöyle diyoruz. Evet KYK lar kötü ama kötünün iyisi biz öğrenciler orada kalabilmek barına bilmek için kimi zaman sessiz kalıyoruz. Sesimizi çıkaramıyoruz.

En ufak okulda disiplin cezası aldığında bir bakmışsın KYK’da kapı dışarı edilmişsin. Biz öğrenciler bu şartlar da eğitim görüyoruz sayın veliler. Bu insanların beğenmediği hasta olur dediği yurtlar da yaşıyoruz sayın veliler. Sesiniz neden çıkmıyor. Siz ailelerimiz üzülmesin diye…

Burası çok iyi, çok güzel, burası 10 numara, çok temiz, yemekleri çok güzel diyoruz. Siz ailelerimiz üzülmesin. Aklınız bizde kalmasın. Biz başımızın çaresine bakarız diye.

Ahır burası ahır diyen vatandaş. Senin çocuğun da o yurtlar da kalıyor. Bura da yalanılmaz it bağlasan durmaz diyen vatandaş. Orada senin kızın, oğlun, yiyenin kalıyor. Burası leş gibi burada insan hasta olur diyen vatandaş. Bizler orada yaşıyoruz. KYK bizim ikinci evimiz oluyordu.

En ufak isteklerimizin dahi yerine gelmediği bir yer orası hiiiiç kusura bakmayın. Biz nasıl üniversite okurken sessiz sessiz oturup kalıyorsak sizde dişinizi 14 gün 15 gün sıkıcaksınız ki. Hasta iseniz bizlere bulaştırmayacaksınız.

Daha çok şey yazardım da neyse..

KYK Yurtlarında Kalan Öğrenci Sayısı 678 Bin 763!!!!