Kadir Can

Kadir Can

[email protected]

ANNE BABA OLABİLME EHLİYETİ

28 Şubat 2021 - 23:59

Acaba her insan dünyaya çocuk getirmek zorunda mıdır? Anne baba olabilmenin bazı gereklilikleri yok mudur mesela?
Zaman zaman çocuğuna şiddet uygulayan ebeveynlerin haberlerine ve videolarına rastlıyoruz. En az haberdar olduklarımız kadar haberdar olamadıklarımız da vardır mutlaka. Temeldeki bu şiddet problemi aslında toplumun fay kırıklarını da oluşturuyor. Bu kırıklar beraberinde mutlaka başka problemleri de getiriyor. Gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak uygulanan bu şiddet çocukta kalıcı hasarlar bırakabilir ve onun ileride topluma zarar verebilme potansiyeline sahip olan hastalıklı bir birey olmasına neden olabilir. Ki görünen de o zaten. Toplumda problemli olarak sınıflandırılan ya da suça daha meyilli olan insanların birçoğunun bu yatkınlıkları aileden geliyor. Çünkü insanın asıl kişiliğini belirleyen kritik dönemler vardır. Kişiliğin oluşmasındaki en önemli dönem çocukluktur. Çocukluk döneminde bireye ne verilirse birey kendinde onları biriktirir ve gelişmekte olan bakış açısını kendisine verilenlere göre biçimlendirir. Kişiliğin gelişimi için çok önemli olan bu dönemde çocuğun yakın çevresinde ailesi olduğu için ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Benim fikrime göre toplumumuzda sıkça gördüğümüz ve artık kanıksamaya başladığımız tecavüz olayları, kadına şiddet, istismar olayları gibi durumların çözümü yine aileden geçmektedir. Mesela bir erkek çocuğu bir kadına nasıl davranacağını ilk olarak babasından öğrenir. Çünkü bir erkek çocuğunun kendisini özdeşleştireceği ilk kişi babasıdır. Eğer babası kadın haklarına saygılıysa yetiştireceği çocukta buna eğilimli olur. Ancak babası, annesine hakaretler yağdıran, ona şiddet uygulayan bir kişilikse çocukta şiddete eğilimli bir birey olarak yetişir. Bu örneğe bağlı olarak ne zaman toplumu derinden etkileyen, herkesin sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptığı şiddet haberlerine rastlasam aklıma kötü insanları da yetiştiren bir anne ve babanın olduğu geliyor. Yetişkinlik dönemine kadar ailesi tarafından dünyaya sağlıklı bir bakış açısıyla yetiştirilip de sonrasında sağlıksız bir yöne sapan insan sayısı oldukça azdır. Onlardaki sapmanın sebebi de muhtemelen yanlış yönlendirilmeler ya da yanlış arkadaşlıklardır.
Tüm bunları göz önüne alarak anne baba olmanın sadece çocuğu dünyaya getirmekten ibaret olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden bence anne baba olabilmek önemli bir görevdir. Tıpkı devletin en önemli idari makamları gibi… Gerekli yeterliliğe sahip olmayan insanlar anne baba olmamalıdırlar bence.  Nasıl ki bir vali olabilmek için belirli bir eğitim durumu veya kabiliyet gerekiyorsa anne baba olabilmek için de insanların belli bir eğitim seviyesine ya da bazı kabiliyetlere sahip olması gerekir. Eğitim düzeyinden kasıt asla lise, üniversite gibi kurumlardan alınan eğitim gibi düşünülmesin. Çünkü sadece toplama çıkarma yapabilmek veya girilen sınavlardan yüksek puan almak yeterli bir eğitim değildir. Yeterli eğitim, insan ilişkilerini düzenleyen ve aynı zamanda insan ilişkilerini geliştiren, iyileştiren bir eğitimdir.
Aslına bakılırsa tüm bu söylenenlere uygun bir şekilde insanları ‘senden ebeveyn olur’ diye ayırıp onlara ebeveyn olabilme ehliyeti verilmesinin zor olmasına karşın insanları bilinçlendirmek hiçte zor değildir. Şu an toplum olarak en kötü durumda olsak bile bugünden bir şeyler yapmaya başlayarak yarın başlayacağımızdan daha erken bir sürede kendi refah seviyemizi artırabiliriz. Bugün yarından daha geç değil!
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum