Yiğithan Kaytaz

Yiğithan Kaytaz

[email protected]

BU DEFA YAPABİLİRSİN

21 Mart 2021 - 18:28

Aslına bakarsanız hepimiz sanatkâr insanlarız fakat bu sanatın Ne olduğunu tam anlamıyla kavrayabilmiş değiliz o halde hiç zaman kaybetmeden açıklayayım: ”Hayır Diyebilme” Evet bunun bir sanat olduğu Ne yazık ki az önce ben söyleyince aklınıza geldi. Hayır diyebilmek bir bakıma muhtaç olan insanın özgürleşmesidir. İnsanoğlu; Sevgiye, Saygıya, Beğenilmeye ihtiyaç duyan bir canlıdır. Aslında şahsi değil makina insan görevindedir ve hep kendini düşünür öyle ki özveri diye bir şey yoktur onun lügatinde. Pe ki hayır neden diyemiyoruz veya neden hayır dememiz gerekiyor kısaca onlardan bahsedelim:

Hayır diyemememizin altında; Kaybetme, Aşağılanma, Sevilmeme, Değersiz hissetme gibi korkular gizlidir. Bu korkular ailemizin bizi koşullu bir şekilde sevip büyütmesinden ileri gelir. Örneğin takdir belgesi alırsan sana bisiklet alacağım der. Başka açıdan düşünelim yaşadığımız coğrafya gereği biz doğduğumuz andan itibaren düşünce yapımızı besleyen dış etkiler az önce de belirttiğim gibi olumsuz şekil alır. Bunun sebebi ise düşünce kalıplarımızın üçe ayrılması; Basit, Ara ve Çekirdek.

- Basit düşünce: Kesin olan görüşlerdir.  Örneğin: Büyüklerine saygılı davranmalısın.
- Ara Düşünce: Basit düşüncenin aksine her konudan şüphe duymaktır.  Örneğin: Buluşma teklifini reddedersem ne olur beni terk eder mi?
- Çekirdek düşünce: Ben merkezli olumsuz düşünce kalıbıdır.  Örneğin: Ben çok kötü biriyim.

Şimdi neden hayır deme konusuna gelecek olursak, bir kere insan özgür olarak dünyaya gelmiş ve öyle de yaşamalıdır. Hayır demek sizin sınırlarınızı belirler, sizin kim veya Ne olduğumuzu ortaya çıkarır, daha dürüst bir birey olursunuz, unutmayın ki insanlar, dürüst kişilikleri severler. Her şeye evet derseniz elleri kelepçeli bir mahkûmdan başka bir şey değilsiniz. Unutmadan söyleyelim, Hayır derken üslubumuza da dikkat etmek gerekiyor. Sevgilimiz, ailemiz, arkadaşlarımız, patronumuz herkes senin değişmeni ister ama bilmedikleri bir şey var. Sınırlar senin elinde ve o muhteşem sözcük de senin elinde “HAYIR”.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum