Yiğithan Kaytaz

Yiğithan Kaytaz

[email protected]

Dozajsız Persona ve Aile”

21 Ocak 2021 - 11:46

1. Persona demişken, öncelikle tanımını bilmekte fayda var, diye düşünüyorum. Persona: Türkçe karşılığıyla maske, Jung tarafından ortaya atılan, bireyin günlük yaşamdaki ihtiyaçlarıyla ilişkili olan tavrı tanımlar. Jung'a göre; bilinç ile bilinçdışı arasında sürekli bir yer değiştirme söz konusudur ve aralarında belirgin bir ayrım yoktur. Bu durum dozajını aşmamak kaydı ile kimi zaman toplum içerisinde işimize yaramaktadır. Fakat dozajını aştığımız taktirde; yukarıda da belirttiğim gibi bilinçdışı olan maskemize inanabiliriz ve bu durum sizin de takdir edeceğiniz gibi hiç iyi sonuçlar doğurmayabilir. Peki kendimize hiç soruyor muyuz bu tarz insanlar bize ne kadar yakın veya ne kadar uzak diye?

Evet, sizi bilmiyorum fakat ben sordum ve bu tarz insanları gördüm. Ne yazık ki kimisi dozajını aşmış durumda. Peki bu neyden kaynaklanıyor? Evet yanlış okumadınız konumuzun asıl faktörü olan aileden kaynaklanıyor. Şimdi ;nasıl olurda aileden kaynaklanır, ailenin suçu ne ?Aranızdan bazılarının bunun gibi sorular sorduğunun farkındayım. Öyleyse hemen cevap vereyim.

* Aile: bireyin, dünyaya geldiği andan itibaren çevreye ayak uydurmasında ve rol model almasında ki en önemli faktördür. Bu rol model veya rol modeli alacak konular spesifik olarak; Siyaset, spor, Argo, okuma alışkanlığı, teknolojiye bağımlılık vs...Bunlar ,olumlu ve olumsuz olan sadece spesifik örneklerdir. Çocuk, daha ilk evrelerde bu gibi özellikleri alabilirler ve çevreye çıktıklarında diğer insanların farklı olduğunu gözlemlediği sırada işte kimi zaman bu personalar ortaya çıkar. Sevgili okurlar! Bunu sadece çocuklar olarak algılamayalım. Çünkü en yetişkin dediğimiz kişi de bile bu durum kimi zaman söz konusu olabiliyor. Şimdi şöyle düşünelim aileden gelen bir siyasi rol modelimiz var. Çevreye çıktığımız ve bu konu üzerine sohbete kalkıştığımız bir kişi siyasi yapımıza uymuyor ise işte bu sırada personaların etkisi oluşabilir. Zaten toplumda mutsuzluğun sebebinin asıl faktörlerinden biri bu değil midir?

* Şimdi size yaşanmış bir örnek vereyim: Bir gün misafirliğe gitmiştim. Sürekli konuştuğum, selamlaştığım, çocukluk dönemimin bir kısmını birlikte geçirdiğim arkadaşım bana son zamanlarda hiç de eskisi gibi davranmamaya hatta siyasi kimliğim ne ise ona göre davranmaya başladı. Hemen bunun sebebini kendi kendime araştırmaya başladım. Bir zaman sonra ailesinin de dışarıya karşı bu tutumda olduğunu farkettim ardından anladım ki bu arkadaşımın büyük bir şekilde ailesinden etkilendiğini gördüm. Benim karşıma gelince artık taktığı maskeyi ,ona inandığını, hayatında kendisi ve ailesi gibi insanlarla karşılaştığı sürece maskesinin ineceğini biliyordum.

 - Küpe takanlara, Başı açık veya kapalı diye eleştirenlere, Kişinin özgürlük anlayışını eleştirenlere, maskelerini indirmelerini rica ediyoruz! Çünkü Aile iyi örnekler alındığı ve çevreye yansıtıldığı sürece gerçek ismini hak edecek.